1

Doğduğu gün daha dün gibi ama işte yürümeye başladı bile! Bu dönemde çocuğunuz daha çok enerji yakmaya başladığı için eskisine göre daha çok sıvıya ihtiyaç duyar. Peki bu dönemde onun için en ideal içecekler hangileridir?

1 yaşını geçen çocuklar sadece yürümekle kalmaz, damak tadı ve tercihleriyle de birer birey olma yolunda ilk adımlarını atarlar. Çocuğunuz bu dönemde birçok şeyi denemek isteyebilir. Ayrıca çocuğunuz tadına bir kez baktığı zararlı içecekleri de her gördüğünde isteyebilir. Bu aylarda çocuğunuzu hem faydalı hem de severek içebileceği içeceklere yönlendirerek, sağlığını korumasına yardımcı olabilirsiniz.

İşte 12-24 Aylık Çocuklar İçin Uygun İçecekler 

  • Eğer emzirmiyorsanız 2 yaşına kadar çocuğunuza çocuk devam sütü verebilirsiniz. Çocuk devam sütlerindeki vitamin ve mineral içeriğiyle çocuğunuzun gelişimine yardımcı olur.
  • Bu dönemde de “Çocuğum ne kadar su içmeli?”diye düşünüyor olabilirsiniz. Bunun için ideal miktar diye bir şey yoktur. Su ihtiyacı mevsimden mevsime, çocuktan çocuğa değişir. Ayrıca yediklerine bağlı olarak su ihtiyacı artar ya da azalır. Merak etmeyin, ufaklığınız su ihtiyacı olduğunda konuşamasa bile işaret ederek ya da birçok çocuğun söylediği gibi “buu!” su isteğini belli edecektir.
  • Meyve sularını da bu aylarda aşırıya kaçmadan içine şeker eklemeden verebilirsiniz. Çocuğunuz için en iyisi mevsim meyvelerinden hazırlayacağınız taze ve doğal meyve sularıdır.
  • Ev yapımı yoğurttan yaptığınız az tuzlu ayranı köfte, patates ve ev yemeklerinin yanında servis edebilirsiniz. Ayran bu dönemlerde çocukların sevdiği içecekler arasına girebilir.
  • Ihlamur, adaçayı, zencefil gibi bitki çaylarını yarım çay bardağını geçmeyecek şekilde kontrollü olarak vermeye başlayabilirsiniz. Unutmayın, içine tatlandırmak için şeker koymamalısınız. 
  • Çocuğunuzun deneyeceği yeni besin ve içecekler sevdiği ve sevmediği yiyecekleri belirlemesine, damak tadının oluşmasına yardımcı olduğu için, bu dönemde katkı maddesi ve şeker içeren içeceklerden kaçınmalısınız.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım