1

6-9 Aylık Bebekler İçin Uygun İçecekler

Ek gıdaya geçen 6-9 aylık bebeğinizi yeni lezzetlerle tanıştırma zamanı geldi 😊 Bugüne kadar anne sütü ya da devam sütü ile beslenen bebeğiniz artık farklı içecekleri de tüketmeye başlayabilir. İşte, 6-9 aylık bebeğinize en uygun olan içecekler.

6-9 Aylık Bebek İçecekleri Nelerdir?

 İlk 6 ay bebeğiniz ihtiyaç duyduğu tüm sıvıyı anne sütünden alır. 6. aydan sonra katı gıdaya geçiş döneminde ise bebeğiniz su ve doğal meyve suları içebilir.

Bebeğinize içecek vermenizle ilgili ipuçları neler, hemen paylaşalım 🥰

  • Mevsim meyvelerini cam rendeyle püre haline getirip süzdükten sonra bebeğinize verebilirsiniz. 🍓 Günlük yarım çay bardağı meyve suyu, bebeğiniz için yeterlidir.
  • Çoğu bebek gece acıktığı için uyanır. Eğer hala anne sütü veriyorsanız bebeğinizi emzirebilirsiniz. Emzirmiyorsanız bebeğinize doktorunuzun tavsiye ettiği bir devam sütünü verebilirsiniz.
  • Bebeğinize 1 yaşından önce inek sütü vermemelisiniz. Çünkü inek sütünün yapısı bebeğinizin sindirimi için uygun değildir. 🐮
  • Bebeğinizin sizin kadar su içmesini beklememenizi öneririz. Minik bebeğiniz vücudunun ihtiyaç duyduğu kadar sıvı tüketir 😊
  • Bebeğinize çay ve kahve gibi kafein içeren içecekler içirmemeye özen gösterebilirsiniz. 
  • Bebeğinize vereceğiniz her meyve suyunu ilk denemede azar azar tattırarak alerjisi olup olmadığını test edebilirsiniz. 

Bebeğinizin içeceklerini kolaylıkla ve güvenle içmesi için bebeklere özel suluklardan alabilirsiniz. İki yanında kulp bulunan suluklar sayesinde bebeğiniz de su içmeyi deneyebilir; elbette siz onun yanındayken 😊

Bebeğinizin severek içeceği bir meyve suyu tarifini öğrenmek için “Bebeklere Özel Elma ve Muz Kompostosu” tarifimize göz atabilirsiniz.

Bebeklere Ne Zaman Su Verilir?

Ek gıdaya geçen bebeğinize yavaş yavaş su vermeye başlayabilirsiniz. Bebeğinize verdiğiniz ek gıdaların ardından 1-2 yemek kaşığı kadar su içirebilirsiniz. Tabii bebeğiniz zaman zaman su içmek istemeyebilir. Bu doğal bir durumdur. Özellikle beslenme sonralarında 6-9 aylık bebeğinize su içirmeyi denemeye devam edebilirsiniz.

“Bebeğim su içmek istemiyor, ne yapabilirim?” diyen annelere özel bir de ipucumuz var: Suluk veya kaşık kullanarak bebeğinizin su içmesini kolaylaştırabilirsiniz 😉 Bebeğinize ilgi çekici renklerde bir kulplu suluk alarak da onu su içmeye özendirebilirsiniz.

 

Bebeğinizin yeterli miktarda su alması önemlidir. 5-6 kere çiş yapma sıklığı vücuda yeterli miktarda su alındığını gösterir. Bebeklerde su içmenin önemi ile ilgili bilgi almak için “Bebekler ve Su” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım