1

Elbette hamileliğe işaret eden birtakım belirtiler vardır ve özellikle hamile kalmayı istiyorsanız bazı belirtileri psikolojik olarak yaşayıp hamile olduğunuz hissine kapılabilirsiniz. Tabii ki en kesin ve doğru sonuç için bir hastanede gebelik testinin yapılması gerekir. Hamilelik belirtileri gebeliğin ilk aylarında çok net olmasa bile özellikle 2. aydan itibaren çok net hissedebilirsiniz. İlk hamilelik belirtileri de genel olarak bu dönemlerde ortaya çıkabilir.

Peki, hamile olabilme ihtimalinizi gösteren bazı işaretlerin ne olduğunu biliyor musunuz? Hamilelik belirtileri nelerdir diyor olabilirsiniz ya da ilk hamilelik belirtileri ne zaman başlar? Hamilelik belirtileri en erken ne zaman belli olur? Bu soruların cevapları yazımızda.

İşte anlayabileceğiniz 7 hamilelik belirtisi

  1. Hamileliğin en temel belirtisi adet gecikmesidir. Hamilelik planlansın ya da planlanmasın adet gecikmesi yaşandığında ilk akla gelen şey hamile olma ihtimalidir. Ancak adet düzeni hava değişimi, stres gibi çeşitli nedenlerle bozulabilir ve adet gecikmesi yaşanabilir. Yani her adet gecikmesi hamilelik belirtisi değildir. Diğer belirtiler ile birlikte değerlendirilmelidir.
  2. Genital bölgede hassasiyet ve vajinal salgının artması,
  3. Sık sık idrara çıkma,
  4. Göğsünüzde hassasiyet ve dolgunluk hissi varsa, olduğundan daha büyük görünüyorsa, meme başında koyulaşma başlamışsa,
  5. Son günlerde karnınızın alt kısmında şişkinlik ve hafif ağrı mı hissediyorsanız,
  6. Eğer bulantı ve kusmalarınız varsa,
  7. Bu aralar çok çabuk yoruluyor, sürekli bir uyku hali hissediyor ve başınız dönüyorsa,

Yukarıda saydığımız belirtilerden bir tanesi görüldüğünde bile “Acaba hamile miyim?” diye düşünmeden edemezsiniz. Ancak bu belirtilerin hiçbiri tek başına hamileliğinizi doğrulayamaz.  O nedenle aşağıdaki testlerden biri ile hamile olup olmadığınızı kesinleştirebilirsiniz.

İdrar Testi

Eczanelerden satın alabileceğiniz hamilelik testleri en sık başvurulan yöntemdir. Hastanede yapılan idrar testleri ise adet gecikmesinin 5. gününden sonra yapılabilir ve eczaneden aldıklarınıza göre daha doğru ve net sonuçlar verir.

Kan Testi

İdrar testinde hamile olduğunuz çıksa da kesin sonuç için kan testi yaptırmanızda fayda var. Adet gecikmesi veya diğer belirtiler beklenmeden bu test yapılıp sonucu öğrenilebilir.

Ultrason

Ultrason da diğer bir hamilelik belirleme yöntemidir. Doktorunuz gerekli yönlendirmeyi yapacaktır.

Daha fazlası için "Hamilelik belirtileri nelerdir? En erken hamilelik belirtileri nelerdir?" yazısını okuyabilirsiniz. 


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım