1

Bebeğiniz 9 aylık olduğunda artık birçok besini yiyebilir. Katı gıda tükettikçe sıvı ihtiyacı da artar. Bebeğinizin doğru sıvıları, yeterli miktarda tüketmesi önemlidir. Peki bu aylarda ona hangi içecekleri nasıl vermelisiniz?

9 aylık bir bebek birçok besinin tadına bakmaya hazırdır ve sindirim sistemi bunun için gelişmeye devam eder. Özellikle 1 yaşına geldiğinde kendine ait bir damak tadı bile oluşur. Bu dönemde bazı besinleri reddedecek, bazılarını ise çok fazla sevecektir. Aynı durum içecekler için de geçerlidir.  Bu dönemde içecek çeşitliliğini arttırabilirsiniz, yeter ki bunlara dikkat edin.

  • Öncelikle belirtmeliyiz ki bebeğinizi o istediği sürece emzirmeye devam edin. Bebeğiniz için anne sütü kadar doğal, steril ve besleyici bir gıda yoktur. Ancak bu dönemde bebeğiniz artık katı gıdalara geçip eskisi kadar emmediği için sütünüz azalabilir. Bu yüzden düzenli olarak bebeğinizi emzirmeye devam edin.   
  • Sütünüz çok azaldıysa ya da emzirmeyi tamamen kestiyseniz, bu dönemde bebeğinizin süt ihtiyacını devam sütü ile karşılayabilirsiniz. 9. aya kadar anne sütünün devamlılığı açısından bebeğinize az çeşit sıvı vermelisiniz. 9. aydan sonra eğer daha önce başındaysanız bebeğinizi ayranla tanıştırabilirsiniz. Ayranı günlük mayalanan veya devam sütünden yaptığınız yoğurtla, tuz kullanmadan yapabilirsiniz. 
  • Bebeğiniz bu dönemde farklı tatlara ilgi duyacaktır. Mevsiminde yetişen meyvelerden cam rendeyle rendeleyerek elde ettiğiniz suları günde 1 çay bardağını geçmeyecek şekilde bebeğinize verebilirsiniz.
  • Bu dönemde bebeğinizin beslenmesine püre haline gelmiş tuz, baharat ve salça içermeyen ev yemeklerini de dahil edebilirsiniz. Her yemekten sonra yeterli miktarda su vererek bu ihtiyacını giderebilirsiniz. 
  • Bu aylarda bebeğinizin kendi kendine yeme-içme deneyimleri başlayacaktır. Boğulma tehlikesine karşı onu herhangi bir sıvıyla başbaşa bırakmayın. İçecekleri bebeğinize her zaman emniyet kapaklı bir bardağın içinde ve gözetim altında vermelisiniz.
  • Bebeğinize sadece tadına bakması için bile olsa kahve, çay ve gazlı içecekler vermekten kaçınmalısınız.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım