1

İlk 6 ay anne sütü bebeğiniz için en iyisidir. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışın.

6. ayını dolduran bebeğiniz için ek gıdalara başlayabilirsiniz. Peki, bu süreçte beslenme düzeni nasıl olacak? Farklı tatlarla tanışacak olan bebeğinizin meyve ve sebzelerini seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

6.aydan itibaren bebeklerin büyümesi hızlanır ve daha çok enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle aylara göre beslenmeleri de farklılık gösterir. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken en önemli konu besin alerjileridir. Bebeğinizin hangi besin maddelerine alerjisi olup olmadığını, bu besinlerden azar azar vererek öğrenebilirsiniz. Sindirim sistemini zorlayacak sebze ve meyveleri sunmaktan kaçınmalısınız.

İşte diğer dikkat etmeniz gerekenler

  • Sebze ve meyve seçiminde en önemli konulardan biri mevsimine uygunluktur.
  • Kış aylarında kereviz, patates, pazı, ıspanak gibi sebzeler uygun seçeneklerdir. Yaz aylarında ise kabak, bezelye, enginar gibi sebzeler tercih edilebilir. 
  • İlk kez vereceğiniz meyvelerin püre yapmaya uygun olanlarını tercih etmelisiniz. Elma, armut ve şeftali püre olabilecek meyvelerin başında gelir. Bu meyvelerin taze ve mevsiminde olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Kivi, çilek, nar gibi tropikal meyveler alerjik olabileceğinden bunlara çok daha sonraki aylarda başlanmalısınız.
  • Meyve pürelerine tatlılık oranlarını artırmak için şeker ve ya pekmez tatlı gıdalar ilave etmeyin.  Meyvelerin kendi şekeri bebeğiniz için yeterli olacaktır.
  • Muz, bebeklerde kabızlığa neden olabileceği için kontrollü bir şekilde verilmelidir.
  • Önce bol suyla yıkanmış, sonra da sirkeli suda bekletilmiş ve tekrar bol suyla yıkanmış meyve ve sebzeleri gerektiğinde pişirerek de bebeğinize verebilir, böylece hazım zorluğu yaşamasını engelleyebilirsiniz.
  • 6. ayın sonunda bebekler için en ideal yiyecek, patates, havuç, kabak gibi sebzelerle yapılan çorbalardır. Bu çorbalara çok az miktarda zeytinyağı da ekleyebilirsiniz.
  • Kabızlık, gaz, ishal gibi sıkıntılı durumlar gıdaların kıvamı ve lif oranlarıyla ilişkili olabilir. Bal kabağı, armut ve yeşil yapraklı sebzeler lif oranı yüksek olduğu için bağırsakları yumuşatıp kabızlığı önlemeye yardımcı olur. İshal durumunda ise muz, şeftali gibi meyveleri ve patates, havuç gibi sebzeleri tercih edebilirsiniz. Bu süreçte mutlaka doktorunuza danışmalısınız.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım