1

Bebeğinizin günlük el ve vücut temizliğinde kurtarıcınız ne diye sorsak, hemen hemen hepimiz ilk olarak ‘ıslak mendil’ cevabını veriririz. Haklısınız, ıslak mendiller bebeğinizin hijyeninde size çok büyük kolaylık sağlıyor değil mi?  Peki hassas ve narin cildi için kullanılan bebek ıslak mendili özelliklerinin bebişinizin sağlığını direkt etkilediğini biliyor musunuz?

Bebek İçin Hangi Islak Mendil Kullanılmalı?

Bebek ıslak mendil seçimi, onların cildi kadar hassas bir konu. Yanlış bir bebek ıslak mendil seçimi yapmak, bebeğinizin yumuşak teninde tahrişlere ve cilt döküntülerine neden olabilir, hatta cildinde alerjik reaksiyonlar oluşabilir. O yüzden oyuncaktan kıyafete kadar miniğiniz için seçici davrandığınız gibi, temizliği için ıslak mendilde de aynı hassasiyeti göstermelisiniz. İsterseniz ‘bebek için ıslak mendil nasıl seçilir? ya da ‘bebek için hangi ıslak mendil kullanılmalı?’ sorularının cevaplarını birlikte tekrar hatırlayalım.

Bebek ıslak mendili için nelere dikkat edilmeli?

Bebek için ıslak mendiller; mendilin kullanım dönemi, kullanılan malzeme, bebeğin cilt özellikleri, içerdiği maddeler gibi birçok açıdan farklılık gösterir. Yenidoğan bebek için ıslak mendil özellikleri de farklıdır. Bu çeşitlilik içinde seçim yaparken, bebek ıslak mendil tavsiyesi almak işinizi kolaylaştırabilir. Ama siz yine de Bebek için hangi ıslak mendili kullanmalıyım? diyorsanız, şu 10 maddeye dikkat etmenizi öneririz:

 

1- Kimyasal maddeler varsa tercih etmeyin: Bebek ıslak mendilinde en önem özellik, alkolsüz olması gerektiğidir. Siz de biliyorsunuz bebeklerin cildi ince ve hassas. Zararlı maddeler bebeğinizin cildinde çeşitli sıkıntılara neden olabilir.  Bu yüzden alkol, SLS, SLES ve sentetik lif içeren ıslak mendilleri kesinlikle tercih etmemelisiniz. Bu gibi maddeler tahriş oluşumunu hızlandırarak bebeğinizi rahatsız eder.

2-Paraben içermediğinden emin olun: Paraben, kanserojen özelliğiyle sağlığa zararlı bir kimyasal. Bebek cildi hassas ve ince olduğu için ıslak mendillerde bulunan paraben ve benzeri kimyasal maddeler bebeğinizin cildi tarafından kolayca emilebilir. Bu nedenle de bebek ıslak mendili alırken içeriğinde şu maddelerin olmadığına özen göstermelisiniz:

• Alkol

• Paraben

• Parfüm

• Sentetik Lif

• Sodyum sülfat tuzları olan SLS ve SLES  

• Boya

3- Aşırı kokulu ıslak mendillerden kaçının: Aşırı kokulu ıslak mendiller, koku açısından kalıcı olabilirler ama unutmayın ki bebişiniz için pek de ideal değiller. Yoğun kokulu ıslak mendiller daha fazla parfüm ve esans içerir, bu da bebeğinizin hassas cildinde döküntüye neden olabilir. Özellikle yeni doğan bebek için ıslak mendil alırken kokusuz olanları tercih etmenizi öneririz.

4- Saf su içeriyor mu diye bakın: Bebek ıslak mendil seçimi yaparken bir diğer hassas özellik, saf su içermesi. Bebekler ıslak mendil içeriğinde saflaştırılmış su olması oldukça önemli.  Evinizdeki çeşme ya da kaynak suları klor, kireç ya da metal içerdiği için bebek cildine zarar verebilir. Bu nedenle bebek ıslak mendil seçimi yaparken, içeriğinde özel üretim teknikleri ile hazırlanan ve bakterilerden arındırılmış saf su olup olmadığına özellikle bakın.

5-Bunlar varsa sorun yok: Islak mendilin içinde ne kadar doğal madde varsa içiniz o kadar rahat olsun. Bunu anlamak için de bebek ıslak mendil paketinin üzerindeki içindekiler kısmını okuyabilirsiniz. İçinde saflaştırılmış su gibi bebeğinizin cildine zarar vermeyecek şu maddeler olabilir:

  • Gliserin
  • Limon yağı
  • Çay ağacı yağı
  • Lavanta yağı
  • Aloe vera özü
  • Papatya özü

6- Bebeğinizin cilt tipine göre seçin: Bebekler her insan gibi farklı cilt özelliklerine sahip. O yüzden miniğinizin cildine uygun bebek ıslak mendili kullanmak oldukça önemli. Özellikle ilk altı ayda, yenidoğan bebek için ıslak mendil kullanabilirsiniz. Ayrıca bebeğiniz kızarıklıklara veya cilt alerjilerine yatkınsa, her zaman organik maddelerden yapılmış özel mendiller kullanmanızda fayda var. 

7- İyi temizlemesi için kalın olmalı: Bebek için ıslak mendilleri rahat kullanmak istiyorsanız, ince olmamalı. Çünkü ince olan ıslak mendiller kullanıldıklarında çabucak yırtılabilir. Ayrıca bebek ıslak mendilin ince olması kiri yeterince emmeyi ve istediğiniz hijyeni sağlamayı engeller. Çabuk yırtılmayan, rahatça temizlik yapmanızı sağlayan, yumuşak dokusuyla bebek cildini tahriş etmeyen orta kalınlıkta bebek ıslak mendil seçimi yapabilirsiniz.

8- Pamuktan üretilmiş olmasına özen gösterin: Bebek için ıslak mendilin sentetik lif içermeyen %100 pamuk olması önem taşıyor. Çünkü farklı maddelerden üretilen ıslak mendiller bebek cildinde kızarıklık oluşmasını hızlandırıyor. Pamuk doğal bir ürün olduğu için pamuklu bebek ıslak mendiller, tercihiniz olsun.

9-Dermatolojik testlerden geçmiş olsun: Bebek için ıslak mendilin içindeki maddeler kadar dermatolojik testten geçmiş olması da dikkat etmeniz gereken kriterlerden biri. Dermatolojik testlerden geçen ıslak mendillerde alerji, pişik ve tahriş riski daha az olur. Bebeğinizin vücut temizliğini gönül rahatlığıyla yapabilmeniz için paket üzerindeki yazıları inceleyin ve dermatolojik testten geçirildiğine dair ibareyi görmeden almayın.

10- Çok amaçlı ıslak mendiller almayın: Marketlerde ve kozmetik mağazalarında genel amaçlı çok sayıda ıslak mendil görebilirsiniz. Ama bunların hiçbiri bebeğiniz için uygun değil. Çok amaçlı ıslak mendiller yüksek miktarda kimyasal, parfüm ve paraben içerebilir.  Miniğinizin cilt sağlığı için bu tür ıslak mendilleri bebek ıslak mendil seçimi yaparken tercih etmeyin.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım