1

Ebeveyn olarak yaptığınız her şeyin bebeğinizin yararına olması için gayret ediyor olabilirsiniz. Öyle ki bebeğinizin fizyolojik gelişimi için ihtiyacı olan besin öğelerini karşılamaya, zihinsel gelişimini aktivitelerle desteklemeye ve duygusal zekasını desteklemek için de onunla bol bol oyun oynamaya zaman ayırabilirsiniz.

Tüm bu özverili ebeveynlik çabalarınız içerisinde dikkat etmeniz gereken şey ise bebeğinizle oynadığınız oyunların, onun tüm gelişim sürecini etkileyebileyeceğidir. Çünkü henüz bebeğinize oyuncak seçerken bile onun fizyolojik ve zihinsel sağlığını etkileyebilecek bir karar alıyor olabilirsiniz. Cezbedici renkleriyle tüm raflarda yer alan plastik oyuncaklardan satın alarak fark etmeden kanserojen bebek oyuncakları ile bebeğinizi buluşturabilirsiniz. “Plastik oyuncakların zararları nedir?” sorusunun cevabını bulmak ve bebeğinize en doğru seçimi yapmak için yazımıza göz atın.

Plastik Bebek Oyuncakları Neden Tehlikelidir?

Plastik oyuncaklar yaygın olarak PVC (polivinil klorür) maddesinden yapılır. Bu plastik türevi, astım, alerji sorunlarına sebep olabilabilen ve merkezi sinir sistemini, cildi, karaciğeri, bağışıklık sistemini ve üreme sistemini etkileyebilen vinil klorür, dioksin ve ftalatlar gibi kanserojen maddeler içerir.

Bebeğiniz için seçeceğiniz oyuncakta “PVC içermez” etiketinin yer almasına dikkat edin. Eğer oyuncağın altında “ #3 ” ya da “PVC” harfleri varsa bu oyuncakları tercih etmeyin. Plastik oyuncaklarda bulunup bebeklerin sağlığını olumsuz etkileyebilen diğer maddeler ise şunlardır:

BPA

BPA (Bisfenol A), bebek oyuncakları ve alıştırma bardaklarında sıkça kullanılan bir kimyasal maddedir. Bebeklerde endokrin sistemin, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının bozulmasına, gelişimsel bozukluğa ve obeziteye yol açabilir. Eğer bir bebek oyuncağının altında “7” yazıyorsa bu, onun BPA içerdiği anlamına gelir.

Fitalat

Fitalat, plastik oyuncaklara yumuşak bir doku kazandırır. Ancak fitalatlar, vücudun hormonal dengesini bozabilir ve kanser hücrelerinin büyümesine sebep olabilir.

Kadmiyum

Kadmiyum, plastikleri dayanıklı hale getirmek için kullanılan kanserojen bir maddedir. Beyin büyümesini etkileyebilir ve böbrek hasarına yol açabilir. Çin, dünyadaki en büyük 3 kadmiyum üreticisi ülkeden birisidir. Kadmiyum da Çin’den (PRC) ithal edilen birçok oyuncak içerisinde bulunur.

Kurşun

Kurşun, plastik oyuncakları daha dayanıklı hale getirmek için kullanılır. Sinir sistemini etkileyebilir ve işitme kaybına sebep olabilir.

Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Oyuncak seçimi yaparken şu özellikleri göz önünde bulundurabilirsiniz:

  • Ahşap ve pamuk iplik gibi doğal maddelerden yapılmış oyuncaklar tercih edilmelidir.
  • Renkli oyuncakların kurşun içermeyen boya ile boyanmış olması gerekir.
  • Peluş oyuncaklar yıkanabilir olmalıdır.
  • Kumaş oyuncakların etiketlerinde “Aleve dayanıklıdır.” ifadesi yer almalıdır.
  • Boyalar toksik madde içermemelidir.
  • Bebeğinizin işitme kaybı yaşamaması için yüksek sesli oyuncaklar tercih etmeyin.

Bebeğinize güvenilir bir oyuncak seçtikten sonra “Peki ama bebeğimle nasıl oynamalıyım?” diye soruyorsanız “Bebeğinizin Rengarenk Dünyası” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım