1

Siz de ‘Bebeğime brokoli yediremiyorum’ diye üzülen annelerden misiniz? 🥦 O zaman tam da size göre bir tarifimiz var. Brokoli gibi bazı bebeklere zor yedirilen balığın da içinde yer aldığı Brokoli ve Mezgitli Makarna Grateni tarifi ile tabiri caizse bir taş ile iki kuş vuracaksınız. 😊

Aslında Brokoli ve Mezgitli Makarna Grateni, bebeğinize brokoli ve balık yedirme kolaylığı sağlamaktan daha fazlasını sunan bir tarif. Çünkü içindeki malzemeler bebeğinizin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için gerekli tüm besin gruplarını bir arada bulunduruyor. 👏 Biliyorsunuz bebeğinizin beslenmesinde her öğünde 4 temel besin grubunun yer alması gerekli. Süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, meyve ve sebzeler, tahıl grubundan oluşan bu 4 besin grubunu, Brokoli ve Mezgitli Makarna Grateni ile bebeğinize bir öğünde yedirmeye ne dersiniz? 👼

Sevimli miniğiniz eğer 6. ayını bitirmiş ise ek gıdaya geçme zamanı gelmiş demektir. Brokoli ve Mezgitli Makarna Grateni, özellikle 1 yaşından sonra bebeğiniz için hazırlayacağınız bir tarif alternatifi. Ancak bebeğiniz henüz ilk 6 ayının içindeyse ek gıda için daha erken. “Bebeklere katı gıda ne zaman verilir?” ya da “Bebeklerde ek gıdaya geçiş nasıl olmalıdır?” gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumanızı öneririz.

 

Brokoli ve Mezgitli Makarna Grate'nin Besin İçeriği

‘Bebeğime neden Brokoli ve Mezgitli Makarna Grateni yapmalıyım? diye soran annelere, tarifin ana malzemelerini oluşturan mezgit balığı ve brokoli hakkında küçük bilgiler vermekte fayda var. 😉

Tadı tavuk etine benzediği için tavuk balığı olarak da adlandırılan mezgit balığı, çok lezzetli etinin yanı sıra çok da faydalı. Mezgit balığı vücuttaki protein ve potasyum ihtiyacını karşılayan harika bir besin kaynağı.  A vitamini, D vitamini, B12 vitamini ve B6 vitamini açısından da zengin olan mezgit balığı, ayrıca folik asit ve çinko içeriğiyle bağışıklık sistemine, kalsiyumla da kemik sağlığına yardımcı oluyor.

Peki biraz da brokolinin faydalarını hatırlayalım mı? A, C, E vitamini ve karoten barındıran, antioksidan bakımında da zengin olan bu sebze, K vitamini kaynağı olmasıyla kemiklerin mineral yoğunluğunun korunmasında önemli rol oynuyor. İçindeki kalsiyum, lif ve C vitamini sayesinde metabolizmayı hızlandırıyor, diğer sebzelere göre 50 kat daha fazla sülforafan içermesi nedeniyle de kanserli hücrelerin büyümesini engelliyor.

Makarna ve peynirle bir araya gelen brokoli ve balığın en hafif şekilde pişeceği yer tabi ki fırın. Siz de aşağıdaki tarifte yer alan malzemeleri küçük bir güveç ya da fırın kabında hazırlayabilirsiniz. 👍Bebeğiniz için besleyiciliği kadar lezzetli de olan Brokoli ve Mezgitli Makarna Grateni tarifinin işte ayrıntıları:

Brokoli ve Mezgitli Makarna Grateni Malzemeler

  • 30g mezgit
  • 100g brokoli
  • 3-4 yemek kaşığı pişmiş burgu makarna
  • 1 çorba kaşığı taze krema
  • 5g kaşar peyniri
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Brokoli ve Mezgitli Makarna Grateni Hazırlanışı

*Üzerinde de yazıldığı gibi burgu makarnayı yumuşayıncaya dek pişirin.
*3 - 4 yemek kaşığı kadar ayırın.
*Brokoliyi yıkayın ve küçük parçalara ayırın.
*Kaynar su tenceresi içerisine alarak 5 dakika bekletin ve süzün, sonra yeşil renklerini muhafaza etmeleri için soğuk su altında soğutun.
* Diğer yandan,biraz su ile mezgiti tavanın kapağını da kapatarak  pişirin.
*Piştikten sonra, mezgitı didikleyin.
*Fırına uygun tek kişilik kapta, bir kat bukle makarna, bir kat didiklenmiş mezgit ve bir kat parçalanmış brokoli dizin.
*Üzerine kremayı dökün.
*Kaldı ise yeniden makarna /mezgit /brokoli katı koyun.
*Hepsinin üzerine rendelenmiş kaşar peyniri ekleyin.
*Önceden 160°C de ısıtılmış fırında yaklaşık 20 dk kadar pişirin.
*Peynir eriyecek ancak kızarmayacak şekilde olmalıdır.
*Servisten önce soğumaya bırakın.
*Brokoli ve mezgitlı makarna gratenini servis edin.
*Bebeğinizin Brokoli ve Mezgitli Makarna Grateni hazır. 

Öneriler

*Bebeğinizin alerjisi var ise yumurtasız makarna kullanın.
*Büyüyen bebeğinizi çiğ sebze yemesi  ve çiğ sebzelerin tadını keşfetmesi yönünde teşvik edin.

Bebişimize afiyet olsun 💛

Bize Sorun Canlı Yardım