1

1 yaşını doldurmuş bebeğiniz artık sizinle birlikte sofraya oturabilir ve kendi kendine yemeğini yiyebilir. Size de onun bu mutlu ve sevimli hallerini izlemesi kalır😊

Bebeğinizin sizinle birlikte aynı sofraya oturması onun sosyalleşmesinde ve beslenme alışkanlığı kazanmasına da yardımcı olur. İşte bebeğinize sofra alışkanlığı kazandırmak için uygulayabileceğiniz pratik yöntemler:

1. Yemek saatlerinizi sofranızın yeni üyesinin beslenme saatine göre ayarlayabilirsiniz.

2. Bebeğiniz uykusunu iyi aldığında sofrada da yemeğin keyfini çıkarır.

3. Mama sandalyesinin önündeki tepsiyi çıkarıp boyunu masaya göre ayarlayabilirsiniz. Böylece bebeğiniz kendini masaya ait hisseder.

5. Sofrada yemek yemeye alıştırmadan önce ona yaşına uygun ve dikkatini çekecek eğlenceli, renkli tabak, çatal ve kaşıklar alabilirsiniz.

6. Alıştırma döneminde yemek yemek istemeyebilir ya da huysuzluk yapabilir, bu durumda yemek yemesi için zorlamamaya özen gösterin.

7. Kendi kendine yemek yemeye alışırken etrafı biraz kirletecektir. Bırakın eliyle yesin, yerlere döksün, üstünü başını batırsın. Hepsinin çaresi var değil mi? Onun yediği yemekten zevk alması ve tek başına yemeyi öğrenmesi her şeye değer.😊

8. Yemek yedirebilmek için ödül vermek yerine yemek yediğiniz diğer kişilere (kardeş, baba, aile büyükleri gibi) özendirmek daha çok işe yarayacaktır.

9. Bebeğiniz iyi bir dinleyici😊 Ona, büyüdüğünü ve masada sizin gibi yemek yiyebileceğini anlatabilirsiniz.

10. Öğün aralarında iştahını kesecek gıdalar vermemeye özen gösterebilirsiniz. Böylece karnı aç olacağı için sofrada yemek yemeye daha kolay alışabilir.

Aile Sofrasına Geçişte Nelere Dikkat Edilebilir?

 

Bebeğinizin iştahla yemek yemesine yardımcı olacak bir sırrı öğrenmeye ne dersiniz: Mutlu aile sofrası😊 Bebeğiniz mutlu ve huzurlu bir aile sofrasında bulunduğu zaman yemek yemeğe karşı daha çok istek duyabilir. Bebeğinizin mutluluğunun yanı sıra sağlığı için de dikkat edebileğiniz bazı küçük konular vardır:

  • Bebeğinizle aynı yemekleri yeseniz de onun yemeklerinin tuzsuz ve az yağlı olmasına özen gösterebilirsiniz.
  • Yemek zamanı bebekler için aynı zamanda oyun zamanıdır.😊 Bebeğinizin yemekleri inceleyerek, keşfederek ve tadına vararak yemesine izin verebilirsiniz.
  • Bebeğiniz sizi merakla izliyor.😉Asitli ya da tatlı içecekleri sofradan kaldırmaya ve bebeğinizin yanında tüketmemeye dikkat edebilirsiniz.

Bebeğinizin sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmesi sizin elinizde. Nasıl mı? Oldukça kolay; siz sağlıklı beslenin, zaten sizi taklit etmeyi seven bebeğiniz de aynı alışkanlığı edinecek.😉

Aile sofranızın mutluluk ve sağlık dolu olmasını dileriz.💗


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım