1

 

Doğal yolla çocuk sahibi olamayan çiftler için son derece başarılı sonuçlar vaat eden bir doğurganlık tedavisi seçeneği olan tüp bebek tedavisi; her ne kadar başarı oranı yüksek bir tedavi seçeneği olsa da, tedavide bireysel başarı faktörleri de son derece önemlidir. Bu nedenle, başarılı bir tedavi sonucu için başlangıçtan itibaren doktorunuzun önerilerine adım adım uymanız gerekir. Çünkü, bir tüp bebek tedavisi döngüsü, pek çok faktörün aynı anda olumlu ilerlemesi gereken bir süreçtir.

  • Embriyo transferi gününde dinlenmek önemli!

Embriyo transferi, tüp bebek tedavisinin en önemli aşamalarından biridir. Tedavi döngüsünün artık bu son aşamasında, transfer gününde anne adayının işlem sonrası klinikte birkaç saat ve eve gittikten sonra dinlenerek geçirmesi gerekir.

Tedavi merkezi ile aynı şehirde yaşamıyorsanız, yolculuk yapmak için en az 1 gün beklemeniz tavsiye edilir. Yine de, gebelik testinin yapılacağı güne kadar yorucu aktivitelerden kaçınmak, fiziksel ve ruhsal sağlığı korumak da önemlidir.

  • İlaç kullanımına dikkat edilmeli!

Bir tüp bebek tedavisi döngüsünün başarısı, genellikle hastaların doktorun önerilerini bire bir uygulamasına bağlıdır. Bu nedenle, doktorunuzun, tedavinin başlangıçtan itibaren verdiği ilaçları istenilen şekilde kullanmanız son derece önemlidir.

Doktorunuz, embriyo transferi sonrasında bazı ilaçlar reçete edecektir ve bu ilaçlar, mutlaka belirtilen şekilde kullanılmalıdır. Bazen, gebelik testinden pozitif bir sonuç çıktıktan sonra da ilaç kullanılması gerekebilir. Bu konuda, doktorunuz sizi bilgilendirecektir.

  • Kötü alışkanlıklardan uzaklaşın!

Çocuk sahibi olmaya karar verdiğiniz andan itibaren, sanki hamile kalmışsınız gibi yaşamanız önemlidir. Beslenme programınız ve genel yaşam koşullarınıza dikkat edin. Sigara içiyorsanız bırakın, alkolden uzak durun, çay ve kahve gibi kafein içeren içeceklerin aşırı tüketiminden kaçının. Tüm bu alışkanlıklar, tüp bebek tedavisine başlamadan önce bırakılmalıdır.

  • Beslenme programına dikkat!

Yukarıdaki maddelerde olduğu gibi, tüp bebek tedavisine karar verdikten sonra, beslenme programına dikkat etmek de önemlidir. Üreme sağlığı için faydalı olabileceği belirtilen besinler tercih etmek, tüp bebek tedavisinde başarı şansınızı arttırabilir. Tedaviye karar verdiğiniz andan itibaren ve doğum yapana kadar, sağlıklı bir beslenme programı uygulamanız gerekir.

İşlenmiş gıdalar, şeker, tuz, sağlıksız yağları hayatınızdan uzak tutun. Onun yerine, mutfağa daha fazla girin ve yemeklerinizi kendiniz hazırlayın. Taze sebze ve meyveler, zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar, somon gibi omega-3 içeren gıdalar, lifli ve tahıllı besinler, protein değeri yüksek gıdalar tercih edin.

Protein değeri yüksek bir beslenme programı, üreme sağlığı ve tüp bebek tedavisinin de embriyonun rahme tutunma kabiliyetini arttırabilir. Bu nedenle, tüp bebek tedavisine karar verdiğiniz andan itibaren, protein değeri yüksek, sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı uygulamanız son derece önemlidir.

  • Doktorunuzun önerdiği takviyeleri kullanın!

Yalnızca gebelikte anne ve bebek sağlığını korumak için değil, hamileliğin gerçekleşebilmesi için de bazı besin maddeleri önemli bir rol üstlenir. Bunlardan biri, fetal sağlığı için de çok önemli olduğu bilinen folik asittir.

Tüp bebek tedavisine başlamaya karar verdiyseniz, hamilelik öncesi 3 ay boyunca folik asit takviyesi kullanmanız önerilir. Uygun dozda ve doğru zamanda folik asit takviyesi kullanımı, gebelik boyunca da devam etmelidir.

Yeterli miktarda folik asit alınması, bebek gelişimi açısından da son derece önemlidir. Folik aside ek olarak, doktorunuz hem tüp bebek tedavisi sürecinde hem de gebelikte bazı ek vitamin ve mineral takviyeleri de önerecektir. Bunların da düzenli olarak kullanılması önemlidir.

  • Stresi hayatınızdan uzaklaştırın!

Stres, üreme sağlığını olumsuz etkilediği bilinen faktörlerden biridir. Tüp bebek tedavisine başlamayı düşünüyorsanız, stresi azaltmanın bir yolunu bulmalısınız. Özellikle anne adayının üreme yetisini olumsuz etkileyebileceğinden ve embriyo transferini zorlaştırabileceğinden, stres kaynaklı faktörleri hayatınızdan uzaklaştırmalısınız.

Anne adayının ruhsal olarak huzurlu ve rahat hissetmesi için psikolojik destek almak faydalı olabilir. Meditasyon yapmak, yoga yapmak, sevdiğiniz kitapları okumak, filmleri izlemek gibi rahatlatıcı yöntemler de tedavi sürecinde stresinizi azaltmak için faydalı olabilir.

  • Günlük rutininize devam edin!

Tüp bebek tedavisinde, embriyo transferi yapıldıktan sonraki süreç, doğal bir hamilelik ile aynıdır. Bu nedenle, kendinizi hasta hissetmekten kaçınmalı ve günlük hayatınıza devam etmelisiniz. Günlük rutinlerinizi bırakmak, ayrıca daha fazla stresli ve daha huzursuz hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle, embriyo transferi sonrası biraz dinlendikten sonra, günlük rutinlerinize devam etmelisiniz. Ev işleri, açık havada tempolu yürüyüşler ve günlük duşlarınıza devam etmek iyi bir seçimdir.

Bununla birlikte, ağır kaldırmaktan ve yorucu aktivitelerden kaçınmak da faydalı olacaktır.

  • Her belirti endişe nedeni değildir!

Tüp bebek tedavisine başlamak, hasta olduğunuz anlamına gelmez. Bu nedenle, kendinizi hasta ve bakıma muhtaç hissetmek anlamsız bir davranış olacaktır.

Embriyo transferinin gerçekleşmesinden sonra; kasık ağrıları, memede hassasiyet ve dolgunluk, gergin hissetmek, vajinal akıntı gibi belirtiler görülebilir ve bunlar endişe kaynağı değildir.

Ancak; karın ve kasık bölgesinde dayanılmaz bir acı hissedilmesi, yoğun kanamalar olması gibi durumlarda, mutlaka doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir.

  • Bol bol su için!

Su içmek, hayatınızın her aşamasında önemlidir. Vücudun genel sağlığını destekleyen su, üreme sağlığı için de önemlidir. Tüp bebek tedavisine başlamaya karar verdiyseniz, mutlaka günlük su tüketiminize dikkat etmeli ve hatta takip etmelisiniz. Uzmanlar, anne adaylarının günlük ortalama 2-2.5 litre su içmesini önermektedir.

Yeterli miktarda su içmek, üreme sağlığını destekleyerek embriyo transferi sürecini de kolaylaştıracaktır. Bu nedenle, doktorunuz aksini belirtmediği sürece, düzenli ve yeterli miktarda su içmeye özen göstermelisiniz.

Kaynak:

Bülent TIRAŞ – Tüp  bebek sonrası bunlara dikkat


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım