1

Çocuğunuzla parka gittiğinizde arkadaş edinmesini ya da gittiğiniz yerlerde rahatça konuşmasını istersiniz, değil mi? Sonuçta çocuğunuz sosyalleştikçe mutluluğu da artar 😊 Mutlu ve sosyal çocuk yetiştirmek için sadece birkaç ufak noktaya dikkat etmeniz yeterli.

Mutlu ve Sosyal Çocuklar

Çocuğunuzu sosyalleştirmek için sürekli etkinliklere götürmeniz ya da her gün yeni bir aktivite yapmanıza gerek yok. Çocuklarda sosyallik için günlük hayatınızda birkaç pratik adımı takip etmeniz yeterli 😊

1.Duygularını Önemseyin

Çocuğunuzun duygularını kontrol edebilmesi, sosyal ilişkiler geliştirmesine yardımcı olur ve hayatta daha başarılı olmasına etki eder. Çocuğunuzun duygusal zekasını geliştirmek için şunları yapabilirsiniz:

 • Çocuğunuzla empati kurun, yani onun hissettiklerini anlamaya çalışın.
 • Üzülme ya da kızma gibi duyguların kabul edilebilir olduğunu, ancak tüm davranışların doğru olmadığını açıklayın. Mesela çocuğunuzun kızması ya da üzülmesi doğaldır, ama kızdığı için etrafa zarar vermesi doğru değildir.
 • Duygularını ifade etmesini destekleyin. Mesela bir şeye üzüldüğü ya da bir duruma kızdığı zaman bunu sizinle konuşarak rahatlayabileceğini söyleyebilirsiniz.

2.Sınırlar Belirleyin

Çocuğunuz için sınırlar koyun ve bunları tutarlı şekilde uygulayın. Kuralları belirlerken şunlara dikkat edebilirsiniz:

 • Eşinizle birlikte çocuğunuza karşı aynı davranışı gösterin.
 • Sevginizi bir ceza aracı olarak kullanmayın. Her zaman sevginizi ve desteğinizi vereceğinizi ona hissettirin.

3.İyi Bir Uyku Uyumasını Sağlayın

Çocuğunuzun mutlu olması için onun uyku düzeni edinmesini sağlayabilirsiniz. U.C. Berkeley Üniversitesi’nden Dr. Christine Carter’ın makalesine göre az uyumak, çocuğunuzun çok daha küçük yaş grubundaki bir çocuk gibi huysuz davranmasına sebep olabilir. “Çocuklar ne kadar uyku uyumalı?” sorusunun cevabı ise şöyle:

 • 0-3 ay: 14-18 saat
 • 4-11 ay: 12-15 saat
 • 1-2 yaş: 11-14 saat
 • 3-5 yaş: 10-13 saat

4.Yeni Deneyimleri Tattırın

Çocuğunuzu, yeni beceriler edinmesi için cesaretlendirebilirsiniz. Yeni beceriler kazanan çocuğunuz, yoluna çıkan her şeyi başarabilecek kadar azimli olduğunu düşünür. Ancak onun başarısız olmasına da izin vermelisiniz. İlgilendiği konuda en iyi olmasına gerek olmadığını, ancak çabalamanın onun için en değerli şey olduğunu ifade edebilirsiniz.

5.Sevginizi Gösterin

Çocuğunuzun mutlu bir birey olarak yetişmesi için ona verebileceğiniz en büyük hediye, sevginizdir 😊 Başarılı olsun ya da olmasın çocuğunuzu her durumda sevdiğinizi ve desteklediğinizi ona gösterin.

6.Sorumluluk Verin

Çocuğunuzun bulunduğu yaşa göre ona ev içinde sorumluluklar verebilirsiniz. Başlarda bu durumdan pek memnun görünmeyebilir, ama sonunda kendi kendine yettiğini hissedecektir 😊

7.Mutlu Ebeveyn Eşittir Mutlu Çocuk

Çocuklarınızı mutlu etmek, önce sizin bir aile olarak mutlu olmanızla yakından ilişkilidir. Bunun için kendinize vakit ayırın. Anne babasının stresli olması, çocuk üzerinde de kaygı oluşturabilir. Huzur ve mutluluğunuzu hissedebileceği bir ilişkinizin olması ise çocuğunuzun gelişimi için çok değerlidir 😉 Eşinizle ilişkinizin sevgi çerçevesinde kalması için günlük basit alışkanlıklar edinebilirsiniz:

 • Gün içinde birkaç kez birbirinize sarılın.
 • El ele tutuşun.
 • Telefon ya da bilgisayarınızı bir kenara bırakın ve her gün en az 20 dakika konuşun.
 • Her gün birbirinize "Seni seviyorum." deyin.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım