1

Bebekler, anne-babaları değişken bir hayat temposuna sokar. Gülücükle başlayan bir günü uykusuz geçen geceler takip eder. Ancak bir süre sonra bebeğin daha uzun uyumaya başladığı ve böylece daha sakin bir döneme adım atıldığı fark edilir. Bu dönemde hem kilo vermek hem de sağlıklı yaşama devam etmek için annelerin aklına gelen sorulardan birisi de “Artık anne-bebek sporlarını yapabilir miyim?” olur.

Kendinizi spor yapmaya hazır hissettiğiniz andan itibaren doktorunuzun da tavsiyesiyle spora başlayabilirsiniz. Bebeğinizle spor yapmanın her ikiniz için de faydaları bulunur. Bunları bilmek de sizin için motive edici olabilir:

  • Bebeğinizin daha aktif ve sağlıklı bir hayata adım atmasına yardımcı olursunuz,
  • Kendinizi daha enerjik hissedersiniz,
  • Postpartum (doğum sonrası) depresyon yaşıyorsanız bu dönemi daha rahat atlatma konusunda spor yapmaktan faydalanabilirsiniz.

Doğum Sonrası Ne Zaman Spor Yapılabilir?

Doğum sonrası spora başlama zamanınız, sağlık durumunuzla yakından ilgilidir. Hamileliğiniz süresince düzenli egzersiz yaptıysanız ve vajinal yani normal doğum gerçekleştirdiyseniz kendinizi hazır hissettiğiniz andan itibaren hafif germe hareketleriyle birlikte spora başlayabilirsiniz. Tabii doğumu takip eden ilk 12 hafta boyunca yorucu egzersizler yapmaktan kaçınabilirsiniz.

Özellikle sezaryen doğum gerçekleştirdiyseniz de 6 hafta hafif egzersizleri dahi yapmaktan kaçınmalısınız. Bu süre sonunda doktorunuzun tavsiyesi ile spora başlayabilirsiniz. Ancak sezaryen doğum yapmış olsanız da spora başlamadan önce hafif yürüyüşler yaparak zinde kalmayı deneyebilirsiniz.

Doğum sonrası bebeğinizi de dahil edebileceğiniz egzersiz hareketleri ile evde spor yapabileceğiniz gibi dışarıda da spor yapabilirsiniz. Üstelik dışarıda spor yapmak, doğum sonrası ihtiyaç duyabileceğiniz sosyalliği yaşamanıza da imkan verebilir.

Hareket halinde olmak ve açık havada bulunmak, yaklaşık 6 aylık olana kadar bebeğinizin uyumasını sağlar. Bu durumu bir avantaja çevirip bebek arabası ile yürüyüşe çıkabilirsiniz. Hatta motivasyon kazanmak için bir arkadaşınızla ya da anne grubuyla da yürüyebilirsiniz. Eğer bebeğinizi de dahil edebileceğiniz sporlar yapmak istiyorsanız şu spor aktivitelerinden birini seçerek katılabilirsiniz:

  • Anne-bebek yogası
  • Bebeklerle dans
  • Anne-bebek fitness

Bebekle yapılan sporun yanı sıra ilerleyen aylarda kendi başınıza daha aktif sporlar da yapmak isteyebilirsiniz. Eğer “Bebekle spor salonuna gidilir mi?” diye düşünüyorsanız size iyi bir haberimiz var. Artık birçok spor salonunda siz spor yaparken bebeğinizle ilgilenebilecek uzmanlar bulunuyor. 

Doğum Sonrası Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Doğum sonrası pelvik taban kaslarınızı geliştirmek için öncelikli olarak kegel egzersizlerine başlayın. Yürüyüş ve hafif germe hareketleri yaparak kendinize günlük bir spor rutini oluşturun. İlerleyen haftalarda doktorunuzun tavsiyesi ile daha tempolu sporlara geçtiğiniz zaman vücudunuzun size vereceği sinyallere dikkat edin. Eğer kanamada artış gibi bir durumla karşılaşırsanız doktorunuza danışın ve vücudunuza zaman tanıyın. Eklemleri gevşetmekten sorumlu olan relaxin hormonu, doğumun ardından 6 ay boyunca vücutta kalabilir. Bu yüzden eklemlerinizi zorlayacak hareketler yapmaktan kaçının.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım