1

Bebeğinizin eşyaları tanımak için yaptığı ilk şey, onları ağzına sokmaktır. Bu onun, etrafındaki cisimlerle kurduğu ilk ilişkidir. Bebeğinizin bu tecrübeleri yaşarken sağlıklı kalabilmesi için yapmanız gereken ise onun odasını ve eşyalarını düzenli olarak temizlemektir. Ancak bebeğiniz henüz yürümeye başlamadıysa eşyaları kadar zeminle de sık sık temas ediyor demektir. Bu sebeple bebeğinizin elleri yere değse bile zarar görmeyeceği doğal temizlik maddeleri kullanmanız önemlidir.

Bebek odasını temizlemek çamaşır suyu gibi ağır kimyasal maddeler içeren dezenfektanlar kullanmaktan kaçının. Bunun yerine organik, bebeğinize herhangi bir zarar vermeyecek temizlik maddelerini kullanmayı tercih edin.

Doğal Bebek Odası Temizlik Maddeleri Nelerdir?

Bebek odasının tamamını temizlemek için sadece beyaz sirke ya da hidrojen peroksit, yani oksijenli su kullanmanız yeterli olur. Bebek odası mobilyalarını ve zemini öncelikle beyaz sirke ile temizleyebilirsiniz. Eğer evinizde soğuk algınlığı geçiren birisi varsa bu eşyaları ve bebeğinizin oyuncaklarını oksijenli su ile de silebilirsiniz. Ancak beyaz sirke ve hidrojen peroksiti birbirine karıştırmayın. Karıştırıldığı takdirde maddelerden birisi, diğerinin mikrop öldürme özelliğini nötrleştirir, yani ortadan kaldırır.

Bebek odası temizliğinde kullanabileceğiniz bir diğer madde ise esansiyel yağdır. Bebek odasını sirke ile temizlerken içerisine bir damla biberiye ya da çam yağı ekleyin. Bu esansiyel yağlar, hoş kokularının yanı sıra etkili birer antiseptiktir. Tabii esansiyel yağları satın alırken organik ve soğuk preslenmiş olmasına özen göstermelisiniz.

Bebek Odası Nasıl Temizlenir?

Bebek odasını düzenli olarak temizlemeniz bakteri, akar ve küf oluşumunun gerçekleşmemesi için önemlidir. Doğal temizlik maddeleri kullanarak pratik bir şekilde bebek odasını temizlemek için şu püf noktalarına dikkat edebilirsiniz:

  • Öncelikle halıyı vakumlu bir süpürge ile temizleyin ve kaldırın.
  • Bir kova içerisine 1’e 5 oranında oksijenli su ve normal su doldurun.
  • Yerleri pamuklu bir bez yardımıyla silin.
  • 1’e 4 oranında oksijenli su ve normal suyu karıştırarak camları silin.
  • Mobilyaları nemli pamuklu temiz bir bezle silin.
  • Kullandığınız bezleri 1 ölçü sirke, 4 ölçü su ve 1 tatlı kaşığı karbonatı karıştırarak dezenfekte edin.
  • Bebeğinizin kumaş ya da peluş oyuncaklarını parfümsüz doğal bir çamaşır deterjanı ile yıkayın. Diğer oyuncaklarını ise oksijenli su ile temizleyin.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım