1

Bebeğinizin ilk banyosunu yaptırırken yaşadığınız heyecan ilerleyen günlerde bir eğlenceye dönüşür. Banyo vaktinin bebeğiniz için de keyifli bir hale gelmesi içinse öncelikli olarak doğru bebe şampuanını tercih etmeniz gerekir. Çünkü göz yakmayan ve bebeğinizin cildiyle dost bir şampuan kullanırsanız o da rahat eder ve bu eğlenceye katılır. Ancak raflarda pek çok seçenek olduğu için birçok ebeveyn gibi sizin de aklınıza “Bebekler Şampuan kullanmalı mı? ya da“Bebekler için şampuan seçimi nasıl olmalı?” sorusu gelebilir.

Bebeklerde şampuan kullanımı seçeceğiniz ürünün sağlıklı ve güvenli olması halinde mümkündür. Bebeklerde şampuan kullanımı ile ilgili yazımızı okuyarak bebeğinizin banyo keyfinin en doğru seçimi yapmanın huzurunu yaşayabilirsiniz. Banyo ile ilgili hazırlık önerilerimiz için yazımızı okuyabilirsiniz. 

Bebek Şampuanı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bebeğinizin cildi, yetişkin cildine göre daha ince, narin ve kuruluğa yatkındır. Ürün etiketinde belirtilen bazı özelliklere dikkat ederek bebeğinizin cildine dost bir şampuan seçebilirsiniz. Bebekler için şampuan seçimi kriterleri şunlardır;

  • Parfümsüz Şampuan Tercih Edin

Tüm ebeveynler gibi siz de bebeğinizin banyo sonrası hoş bir kokuya sahip olmasını sevebilirsiniz. Ancak şampuanın bıraktığı bu koku göründüğü kadar masum olmayabilir. Kimyasal bileşenlerden oluşan parfümler, bebek cildinde kızarıklık, tahriş ve deride döküntüye sebep olabilir. Bunun yerine esansiyel yağlardan elde edilmiş kokuya sahip olan doğal bir şampuan tercih edebilirsiniz. Ancak bebeğinizin cildi kuruysa veya egzaması varsa bitki özlerinden elde edilen doğal parfümlü şampuanları dahi kullanmamalısınız.

  • Alkolsüz Bir Şampuan Seçin

Alkol, saçların kolay taranması ve hacim alabilmesi için yetişkinlere yönelik şampuanlarda kullanılır. Ancak bebek şampuanlarında bulunması doğru değildir. Bebek cildinin kurumasına ya da tahriş olmasına sebep olabilir. Bu sebeple bebeğinizin saç ve vücut şampuanının alkol içermemesine özen gösterin.

  • Parabensiz Şampuan

Paraben, hem raf ömrünü uzatma etkisi hem de antimikrobiyal özelliği nedeniyle birçok cilt ürününde olduğu gibi şampuanlarda da kullanılır. Paraben, hücrelerde östrojen hormonuna benzer bir etki yaratır. Bunun sonucunda da ciltte ergenlik dönemindekine benzer döküntüler görülebilir. Hem bebeğiniz hem de kendiniz için parabensiz bir şampuan tercih edin.

  • Sülfatsız (SLS) Şampuan

Sülfat, kir ve yağın daha kolay çıkmasını sağlar. Şampuanın köpürmesini sağlayan madde de sülfattır. Ancak sülfat, bebeğinizin hassas cildine zarar verebilir ve saçının kurumasına sebep olabilir. Ayrıca başka sağlık problemlerini de tetikleyebilir.

Yeni Doğan Bebeklerde Hangi Şampuan Kullanılmalı?

pH değeri, bir ürünün asidik ya da bazik olmasını ifade eder. pH 1 ile 6 arası asidik, 8 ile 14 arası bazik, pH 7 ise nötrdür. Cilde temas edecek malzemeler seçilirken de bu değere uygun seçim yapılması önemlidir. Yenidoğan bebeklerin cildinin pH oranı 7 yani pH nötrdür. Cildini zararlı bakterilere karşı koruyan doğal asit tabakası, doğumu takip eden haftalarda oluşur. Ancak bu tabaka oluşana kadar bebeğinizin cildi çok hassastır. Bu sebeple yenidoğan bebeklerde şampuan kullanımı durumunda bebeğin cildinde tahriş ya da kuruluk oluşmaması için cildinin pH değerine yakın yani pH 7 bir şampuan seçmeniz önemlidir.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım