1

Gebelik sürecinde yaşadığımız hormonel değişikliklerin,tat ve koku üzerinde ciddi etkileri oluyor.

Doktorlar, hormonlardaki değişimlerden dolayı hamileliğin özellikle üçüncü ayına kadar aşermenin olağan olduğunu söylüyorlar. Fakat pek çok beslenme uzmanı, konuyu sadece hormonlara bağlamanın yetersiz olduğunu, aslında bunun sizin ihtiyaçlarınıza işaret ettiğini belirtiyorlar. Örneğin dondurmaya aşeriyorsanız, vücudunuz karbonhidrat ve kalsiyuma ihtiyaç duyuyor olabilir.

Bazen de tam tersi tiksinme yaşayabilirsiniz.

Eğer bir gıdadan tümüyle tiksinme yaşıyorsanız kesinlikle kendinizi zorlamayın. Onun yerine benzer besin grubunda diğer alternatifleri deneyin. Örneğin; kırmızı et yemekten tiksiniyorsanız beyaz et tercih edin. En sık rastlanan sütten tiksinme ise meyveli veya sade yoğurt, dondurma ve peynir gibi gıdalar ile telafi edilebilir.

Gıda dışındaki şeylere de aşerebilirsiniz.

Hamilelikte gıda olmayan şeylere de aşerebilirsiniz. Bunlar kiremit tozu, kil ve toprak gibi maddelerdir. Bu da bazı gıda eksikliklerinden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda doktorunuza danışın. Bu durumda doktor tarafından  takviye alması önerilir.

Aşerme veya bazı gıdalardan tiksinme durumunda ne yapmalı?

  • Aşerilen gıdaları aşırıya kaçmamak kaydıyla, zararlı ve alerjen gruptaki gıdalar haricinde tüketmekte sakınca yoktur.
  • Aşerme, beslenme şeklinizdeki bir dengesizlikten ortaya çıkabilir. Örneğin tahıl açısından zengin bir diyetle besleniyorsanız, yağ ve tatlılara karşı aşırı istek duymaya başlayabilirsiniz.
  • Aşerme bazen, bilinçaltınızdaki isteklerin ortaya çıkmasıyla kendini gösterir. Örneğin çocukluğunuzda çok sevdiğiniz ya da sizin için manevi bir anlamı olan yiyeceklere yöneliyor olabilirsiniz. Bu bilinçaltınızın hamileliğinize dikkat çekmek için yaptığı bir vurgu olabilir.
  • Örneğin canınız çok fazla tatlı çekiyorsa az karbonhidrat, bol protein içeren sütlü tatlıları veya bol vitaminli taze mevsim meyvelerini tercih edin.
  • Hamilelikte bazı gıdaların kokusuna tahammül edemeyecek şekilde iğrenmeniz de mümkün. Yemekten kaçındığınız gıdalar balık, peynir vb. beslenmeniz için önemli yiyeceklerse, bunları denk içerikli yiyeceklerle takviye etmeniz önemli.
  • Hamilelikte çokça arzulanan gıdalardan biri de çikolatadır. Özellikle bitter çikolata, zengin bir magnezyum ve demir kaynağıdır. Magnezyum için hurma ve incir; demir için de kırmızı et, yumurta, fasulye ve yulaf tercih edebilirsiniz. Çikolatanın kendinizi iyi hissettiren etkisini ise, en iyi düzenli egzersiz yaparak vücudunuza yaşatabilirsiniz.
  • Hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bir yöntem ise, 1 hafta boyunca beslenme günlüğü tutup, ne kadar dengeli beslendiğinizi incelemektir. Eğer diyetiniz yetersizse, doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım