1

Bebeğinizin yüzündeki o tatlı gülümseme hiç kaybolmasın diye ona en iyi şekilde baktığınızı biliyoruz. Ancak ne kadar özen gösterseniz de kimi zaman onun narin cildinde oluşan pişik, huzursuzlanmasına sebep olabilir.

Bebeklerde yaygın olarak görülen pişik, onu huzursuz ediyorsa birkaç basit uygulama ile rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Tabii öncelikle bebeğinizde pişik olup olmadığından emin olmanız, atacağınız adımları belirlemenizi sağlayabilir. Bebeklerde pişik belirtilerini öğrenerek ilk adımı atabilirsiniz.

Pişik Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde pişik, genellikle bez bölgesinde pembe ya da hafif kırmızı döküntüler şeklinde görülür. Bebeğinizde genel bir huzursuzluk görülmez. Ancak pişik idrarla temas ettiği zaman ağrı verebilir. Bu da bebeğinizin ağlamasına sebep olabilir. Pişik birkaç gün içerisinde geçmezse, cilt kıvrımlarına yayılırsa, kırmızı noktacıklar kabuklanırsa ya da bebeğinizin ateşi yükselirse doktora başvurmayı ihmal etmeyin.

Bebekler Neden Pişik Olur?

Bebek pişik sebeplerinden en yaygını bebek bezinin uzun süre değiştirilmemesidir. Bebeğin bez bölgesinin uzun süre nemli kalması, sürtünme olması ve idrarda bulunan amonyağın cildi tahriş etmesi, pişiğe sebep olur. Yıkanabilir bebek bezinin üzerinde deterjan artığı kalması da bebeklerin pişik olması nedenlerindendir. Ayrıca pişiğin bir diğer sebebi de bebeğinizin ek gıdaya geçmesi olabilir. Bebeğinizin cildi turunçgiller, domates ve çilek gibi asitli yiyeceklere karşı hassasiyet gösterirse pişik görülebilir. Peki pişik nasıl geçer?

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeklerde pişik sorunu, evinizde uygulayabileceğiniz birkaç kolay yöntemle düzelebilen bir durumdur:

  • Sık Sık Bez Değiştirin

Bebeğinizin bezini sık sık kontrol edin. Islak olduğu takdirde hiç bekletmeden değiştirin. Nemi daha iyi emdiği için tek kullanımlık bebek bezi kullanmayı tercih edebilirsiniz.

  • Hava Almasını Sağlayın

Bebeğinizin bezini çıkararak altına her gün havalandırın. Eğer bebeğiniz uyanıkken ayakta durmak istemiyorsa uyuduğu zaman bezini çıkarıp bacaklarını örtebilirsiniz. Bez bölgesinde hava dolaşımı olmasını sağlamak için de bezini daha gevşek bağlamayı deneyebilirsiniz.

  • Islak Mendil Kullanımına Dikkat Edin

Bebeğinizin poposunu kuruladığınız ıslak mendilin içeriğinde su ve pamuktan başka bir şey olmamasına dikkat edin. Islak mendillerin içerisinde bulunan maddeler, bebeğinizin cildinin tahriş olmasına sebep olabilir. Temiz bir pamuğu ılık suya batırarak da temizliği sağlayabilirsiniz.

  • Banyo Yönteminizi Değiştirin

Bebeğinizin poposunu ılık suyla yıkayın ve pamuklu bir havlu yardımıyla kurulayın. Banyo yaptırırken de köpük ya da sabun kullanmayın. Banyo sonrasında ince bir tabaka halinde pişik kremi kullanabilirsiniz. Bebeğinizin cildinin kuruyup tahrişe yatkın olmaması için günde iki seferden fazla banyo yaptırmayın.

Bonus: Önleminizi Alın

Bebeğiniz sık sık pişik oluyorsa bunu önlemek için her bez değişiminde pişik önleyici kremler sürerek cildini koruyabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin cildini korumak için parfüm içeren sabun ve losyonlar kullanmamaya özen gösterin.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım