1

Anne sütü de annenin yediği gıdalardan beslenir. Dolayısıyla bazı yiyeceklerin etkisinin çocuğa geçmesi doğaldır. Bu nedenle emziren annelerin sağlıksız gıdalardan kaçınmaları, gaz yapan gıdaları bir süre azaltmaları, yemeklerini yavaş yemeleri ve stresten uzak durmaları  gerekir.

Anne sütü bebeğiniz için en mükemmel gıdadır. Bu mükemmel gıdanın kaynağı ise yedikleriniz ve aldığınız sıvı gıdalardır. Dolayısıyla anne sütünün yapısı beslenme biçiminize göre değişiklik gösterebilir.

Kolik yani gaz sancısı olarak tarif edilen ve birçok bebeğin ağlamasına neden olan durumun nedenlerinden biri anne sütünden bebeğe geçen besinler olabilir. Gaz sancısı oluşumunda tabi ki anne sütünden daha etkili faktörler vardır. Bebeğin bağırsak yapısının henüz yeterince gelişmemesi, bebeğin ilk aylarda yeterince hareket etmemesi, katı gıdaya erken başlamak ve bebeğin gazının doğru şekilde çıkarılmaması gaz sancısına yol açan başlıca nedenlerdir. Beslenme biçiminiz bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Emzirme dönemindeki beslenmenize dikkat ederek bebeğinizin gaz sancısını hafifletebilirsiniz.

Hangi besinler bebekte gaz yapar?

  • Özellikle ilk aylar, bebeğin beslenmeden dolayı gaz sancısı yaşadığı dönemdir. Üçüncü aydan sonra sindirim sisteminin de gelişmeye başlamasıyla bebeğiniz rahatlayacaktır. Bu nedenle kendinizi sıkmayın.
  • Brokoli, soğan, karnabahar, lahana, greyfurt, portakal, limon gibi sebze ve meyveler gaz oluşumuna neden olur. 
  • Kahve, kola, çay gibi kafeinli içecekler de gaz oluşumunda etkilidir.
  • Ayrıca çok gaz yaptığı bilinen kuru fasulye, soya fasulyesi gibi baklagiller, turp ve kabak gibi sebzeler ve fındık, fıstık gibi kuruyemişler de bu listede yer alıyor.

Dikkatli beslenin, yemeklerinizi yavaş ve bol bol çiğneyerek yiyin

  • Gaz yapan gıdaları tamamen kesmek yerine bu gıdalardan daha az ve yavaş yavaş yemek, yemekleri iyi çiğnemek gaz oluşumunu anne ve bebek açısından azaltan yardımcı önlemlerdir. 


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım