1

Hamilelik haftası, son adet tarihi baz alınarak hesaplanır. Tahmini doğum tarihi ise son adet döneminin ilk gününe 40 hafta yani 280 gün eklenerek belirlenir. Ancak unutmayın ki bu hesap, yaklaşık bir doğum tarihi verir. 1 hafta önce ya da sonra da doğum gerçekleşebilir.

Periyod Tarihi Hatırlanmadığı Zaman Gebelik Nasıl Hesaplanır?

Gebelik haftası hesaplama, adet döngüsünün 28 gün olduğu varsayımı ile yapılır. Eğer düzensiz adet görüyorsanız bu tahminler tam olarak doğru tarihi vermeyebilir. Adetleriniz düzensizse ya da son adet dönemini hatırlamıyorsanız da ilk ultrason muayenesini beklemeniz gerekir. Doktorunuz ultrason ile kaç haftalık hamile olduğunuzu belirler.

Hamilelik Haftaları Nasıl İfade Edilir?

Gebelik hafta hesabı yaparken akıl karışıklığına sebep olan konulardan birisi de 5 haftanın sonunda 1 aylık hamile olunduğunun söylenmesidir. Bebeğinizin doğumda 0 yaşında kabul edilmesi gibi hamileliğin ilk haftası bitene kadar da 1 haftalık gebelik denilmez. Yani gebeliğin başlangıç haftasında 0 hafta hamile, hamileliğinizin ikinci haftasında ise bir haftalık hamile olursunuz. Bu sebeple son adet tarihinizden itibaren 5 hafta geçtiğinde 1 aylık hamile kabul edilirsiniz.

Trimester Nedir?

Latince kökenli olan trimester kelimesi 3 ay anlamına gelir. 9 ay süren hamilelik 3 aylık bölümlere ayrılır. Her bir 3 aya trimester denilir. Bu ayrım, hamilelik semptomlarını dönemlere göre ifade etmenin pratik bir yoludur. Trimesterlere göre hamilelikte şu durumlar görülebilir:

  • Birinci trimester, 13 hafta + 6 günlük süreyi ifade eder. 1. trimester, hamilelikte sabah bulantısı ve yorgunluk gibi semptomların görülebildiği bir dönemdir. Sabah bulantıları ile başa çıkmanın yollarını öğrenmek için Hamilelikte Bulantı ile Başa Çıkmak İçin İpuçları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
  • İkinci trimester 14. hafta ile 27 hafta + 6 gün arasındaki süredir. Bu dönemde kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz ve hamilelik karnınız belirmeye başlar.
  • Üçüncü trimester, 28. haftadan doğuma kadar geçen süredir. Bu dönemde bebeğiniz hızla büyür. Bu nedenle sırt ağrıları ve yorgunluk yaşayabilirsiniz.

Bebeğinizin Kesin Doğum Tarihi Ne Zaman?

Son adet tarihi, ne zaman doğum yapacağınıza dair tahmini bir süre verir. Bebeklerin yalnızca %5’i tahmini doğum tarihlerinde doğar. Çoğu ise hesaplanan doğum tarihinden 1 hafta önce ya da sonra doğar. 37 hafta ile 42 hafta arasında herhangi bir günde doğum gerçekleşebilir.

Neden Hamilelik Haftasını Bilmek Gerekir?

Hamilelik süresince sizin ve bebeğinizin sağlığını kontrol etmeye yarayan kan testi, ultrason ve gözlemler yapılır. Bu testlerin sonuçları ise hamilelik haftasına göre yorumlanır. Bu sebeple hamileliğinizde her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için hamilelik haftanızı bilmeniz önemlidir. Hamilelikte yapılması gereken testler ile ilgili detaylı bilgi almak için Hamileliğinizin Olmazsa Olmaz 10 Testi başlıklı içeriğinize göz atabilirsiniz.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım