1

İki kardeşin evde oynayabileceği birçok oyun vardır. Kardeşlerin birbirleriyle oyun oynaması onların paylaşımcı yönlerini ve birbirleri arasındaki duygusal bağı güçlendirir. Bu oyunları çocuklarınızla birlikte oynayabilir, oyun sırasında onlara yardımcı olabilirsiniz. İki veya daha fazla çocuğu olan anneler bu önerileri çok sevecek, kardeşler de bu oyunlarla çok eğlenecek.

1.Boyama Oyunu

Çocuklarınıza özgürce boya yapabilecekleri rahat alanlar oluşturun. Yaşlarına uygun, farklı boyalar ve boş kâğıtlar alarak hayal güçlerine göre resimler yapmaları için çocuklarınızı yalnız bırakın.

Çocuklarınız oyun oynarken boyaları birbirleriyle paylaşmalarını da söyleyebilirsiniz. Böylece eğlenirken paylaşmayı da öğreneceklerdir. Ayrıca boya yaparken özellikle ellerini kullanmaları ise el ve parmak kasları gelişimine yardımcı olacaktır.

2. Kamp Oyunu

Çocuklarınıza koltuk minderleri, çarşaf ve yastıklardan oluşan çadırlar yapabilirsiniz. Onlara oyuncaklar, kitap ve yemeleri için bir şeyler verebilirsiniz. Gerisi çocuklarınızın yaratıcılığına kalsın.

Kamp oyununda kardeşler birbirleriyle paylaşımını öğrenir. Ayrıca hikâye yaratma ve rol oynama becerileri gelişecektir.

3. Saklambaç

Saklambaç her zaman çocukların en sevdiği oyunlardan olmuştur. Çocuklarınızdan kimin ebe olacağını yazı tura atarak seçebilir, ebe olan kardeş gözü kapalı sayarken, diğer kardeşin saklanmasına yardımcı olabilirsiniz. Birbirlerini ararken hem eğlenecek hem de iletişimlerini güçlendireceklerdir.

Saklambaç oyunu çocuklarınızın görsel algı ve işitme becerilerini geliştirir.  Plan yapma ve sıraya koyma kavramlarını daha kolay öğrenirler.

4. Sıcak-Soğuk Oyunu

Çocuklardan biri diğeri görmeden odanın bir köşesine istediği bir eşyayı saklar. Eşyayı arayan eşyaya yaklaştıkça saklayan ‘Sıcak’, uzaklaştıkça ‘Soğuk’ der. Bu sayede sakladığı eşyayı bulmasını sağlar.

Bu oyun ile çocuklarınızın sözel algılama yönü gelişirken, bir konuya odaklanma ve dikkat yönleri de gelişecektir.

5. Kelime Oyunu

Okul çağındaki çocuklarınız için eğlenceli ve faydalı bir oyundur. Çocuklardan biri aklına gelen ilk sözcüğü söyler. Oyun bu şekilde birbirini çağrıştıran sözcükleri sıra sıra söyleyerek devam eder. İlgisiz sözcük söylendiğinde oyun tekrar başa döner. Amaç yeniden ilk söylenen sözcüğe geri dönmektir. Oyun sırasında çocuklarınıza kelime bulurken yardımcı olabilir, oyunu öğretebilirsiniz.

Çağrışım oyunu, çocuklarınızın bellek ve algı yeteneklerinin gelişimine yardımcı olacaktır.

6. Nesi Var Oyunu

Kardeşlerden biri bir nesne belirler ve onu aklında tutar. Diğer kardeş ise nesi var diye sorar. Nesneyi belirleyen çocuk verdiği yanıtlarla diğer çocuğun nesneyi bulmasına yardımcı olur. Nesneye karar veren kardeş nesneyi bulana kadar soru sorar. Oyun sırasında çocuklarınıza yardımcı olup, oyunu öğretebilirsiniz.

Nesi var oyunu, çocuklarınızın bellek ve algı yeteneklerinin gelişimine yardımcı olacaktır.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım